Yandex.Metrica

petek-temizleme

Petek temizleme işlemi oldukça gerekli ve belirli periyotlar da yapılması gereken bir bakım şeklidir denilebilir.  Bu temizlik özellikle maliyet açısından önemli etkenlere sahiptir. Kalorifer petek temizliği işlemi için öncelikle kirli olan peteklerin uygun şekilde temizlenmeye hazır hale getirilmesine özen gösterilmelidir. Petek içlerinde zamanla meydana gelen çamur tabakaları ve kirler istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Temizlenme ve bakım işlemlerini uzman kişilerin yapması gerekir. Çünkü bu gibi temizliklerde uzman kişiler evin durumu ve boru tesisatının şekli ve uzunluğuna göre farklı kimyasallar kullanabilirler. Bu kimyasallar boru içinde meydana gelen çamurların atılması için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tip problemleri uygun yöntemler kullanarak çözmek sizin ve ailenizin daha kolay ısınmasına neden olur. Petek temizleme sistemleri bazı durumlarda yetersiz kalabilir bu gibi durumlarda bu işi yapan kişiler ev için gereken petek sayısını uygun şekle çevirirler. Bu şekilde petek sayısı ev içinde ısınmanın ekonomikliğini doğrudan etkiler. Bu nedenle bazı durumlarda petek iç temizliği yeterli olmayabilir. Evinize gelen petek temizleme şirketleri bu tür yorumları yapmıyorsa çağırdığınız kişiler bu konuda uzman olmayan elemanlar olabilir. Peteklerin iç temizliklerini yaptırmak için gereken malzemeler eve gelen yetkililer tarafından yapılır. Petekler belirli periyotta özellikle 3 yılda bir temizlenmesi gerekir. Petek içi temizliği bu periyotlarda yapıldığı taktirde eviniz daha iyi ısınır ve ayrıca kombinizin ömrü de artar. Peteklerin temizliği oldukça farklı çeşitlerde yapılır. Yapılacak olan bir çok proses olduğu gibi petek temizlemenin de farklı aşamaları bulunur. Bu aşamalar tamamen petek içinde bulunan kir ve çamursu tabakanın temizlenmesi için yapılır. Yapılacak olan işlem oldukça basittir. Ancak bu temizlik bazı makineler ile yapıldığından herkes yapamaz. Sadece bu makineye sahip iş yerleri tarafından yapılan bu temizleme yöntemi petek ısınma problemi çözme işi için oldukça etkilidir. Bu nedenle belirli periyotlar da bu temizliğin yapılması oldukça önemlidir.

Petek Temizleme Yöntemleri

petek-temizlemePetekler içinde bulunan zamanın verdiği ve içerisinde dolanan suyun kireçli olması dolayısıyla biriken kirler zamanla kombi ve borulara zarar verir. Ayrıca bu zarardan dolayı kombi gereken ısıyı vermeyerek evde ısınma problemlerine yol açar. Bu problemlerin çözümü için gerekli sorunlar üzerinden sırayla geçilmelidir. Öyle ki bu durumdan dolayı petek içi temizlik yapılabilir. Petek temizliği için öncelikle içerisinde bulunan suyun tamamen boşaltılması gerekir. Bu suyun boşaltılması işlemi sırasında kombinin kapalı konumda olması oldukça önemlidir. Kalorifer petekleri temizlik işlemi için yapılacak diğer proses ise boru içinde belirli özelliklerde olan kimyasalın geçirilmesidir. Bu sayede petek içinde oluşan kir tabakasının ilk bölümü çözünmüş olur. Daha sonra yapılacak olan petek temizliği için bütün petek girişleri kapatılır ve tek biri açılır. Bu sayede petekler tekil olarak daha yüksek basınçta temizlenmiş olur. Bu basınçlı su sistem içinden tek bir petekten geçerek petek içi kir temizliği yapılır. Bu işlem evin içinde ne kadar çok petek varsa o kadar yapılır. Yani sırasıyla bu işlem bütün kalorifer peteklerine yapılarak bütün sistemin temizlenmesi sağlanır. Petek temizliği ısınma problemini oldukça azaltır. Çünkü petek içinde oluşan kir tabakası ısı yalıtımı etkisi yaratarak kombinin daha fazla çalışmasına sebebiyet verirler. Bu sebeple kimyasal bir yıkama oldukça önemlidir. Bu işlem yapıldıktan sonra çıkan kirin rengine ve yoğunluğuna bakıldığında bu temizleme işlemlerinin yapılması gerektiği anlaşılır. Petek temizleme yapılmadığı takdir de kombi içinde bulunan filtrelerde de büyük sorunlar yaşanabilir. Ayrıca kombi daha fazla çalıştığı için kombi ömrü oldukça kısalır. Ayrıca doğal gaz faturaları yüksek gelmeye başlar. Bu temizleme ve bakım işlemleri kombinin filtrelerinin temizlenmesi ve petek temizlenmesi işlemleri ile beraber toplamda ortalama 3-4 saatlik bir süre alır.

Kombi Petek İçi Temizliği

Evlerde oluşan peteklerin temizliği için birçok kimyasal yöntemler bulunmaktadır. Bpetek-temizlemeu yöntemler arasında partikül temizliği de oldukça önemlidir. Partikül temizliği yapılmadığı taktir de bu işlemden alınan verim tam anlamıyla görülmeyebilir. Bu nedenle peteklerde partikül temizliği oldukça önemlidir. Bu yöntemlerde boru içlerinde oluşan kireç ve tortular iyi bir şekilde temizlenmiş olur. Kombi ömrü bu sayede oldukça artar. Birçok kişi kombisinin ısıtmadığını ve çok fazla fatura geldiğinden şikayetçidir. Bu şikayetlerin genel anlamda sebebi kesinlikle petek içinde kireç oluşması ve bu nedenle ısıyı tam anlamıyla vermemesidir.  Evlerde bulunan petek sistemleri ve boruları ev içerisinde oldukça fazla yerleri kaplarlar. Bu boruların uzun olması verimini oldukça etkiler. Bu nedenle petek içi boru temizliği önem arz eder. Bu temizleme işlemi yapılmadığı takdir de petekler içinde gezen sular ısıyı iyi şekilde iletmezler bu iletilmeyen ısı da zamanla doğal gaz faturalarında artmaya ve beklenmeyen fatura miktarlarının gelmesine sebebiyet verir. Bu tür temizlikleri uzman kişilerin yapması önemlidir. Bu nedenle bu tür işlemleri 2 ya da 3 yılda bir yapmanız gerekir. Bu şekilde kombinizin ömrünü arttırdığınız için maddi anlamda oldukça yüksek kazanç sağlarsınız. Kireç peteklerin içini tamamen kapladığı takdir de su gereken ısıyı peteklere vermeden kombiye tekrar döner bu şekilde ısınma yapılmadan su döngüsü tamamlanır. Ancak bu durumda daha fazla ısı ve enerji harcamış olursunuz. Bu da istenmeyen durumlardan sadece biridir. Evlerde istediğiniz kadar ısı yalıtımı yapılsın bu durum çözülmediği takdirde istediğiniz ısıyı alamayacaksınız ve doğal gaz faturanız oldukça yüksek gelecektir.

Peteklerin Soğuk Olması

Evler içinde bulunan petekler zamanla ısı vermeyi bırakır ve ısınmamaya başlar bu durum ilk başlarda herkes tarafından petek içinde hava vardır cevabını verdirir. Ancak bu durum her zaman böyle olmayabilir. Peteklerin özellikle alt tarafında bulunan kısımlarının soğuk olması buralara su içinde olan kireçlerin dibe çökmesi dolayısıyla olur. Bu durum kesinlikle ev ortamında yapılabilecek bir iş değildir. Öyle ki bu petek kireçlenmesi durumunda kesinlikle uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Soğuk petek istenmeyen bir durum olsa da birçok bölgede suların çok fazla kireçli olması dolayısıyla engellenemeyen bir hal almıştır. Bu durumda temizlenmesi yapılabilecek en önemli durumlardan biridir. Bu petek temizlikleri eskiden sökülmesi ile yapılırken şimdi yapılan temizlikler de sökülmeye gerek kalmadan yapılabilir. Bu durumda hem zamandan hem de mali açıdan çok fazla külfete girmezsiniz. Eskiden tanzimli su ile yapılan temizlikler istenilen sonuçları vermiyordu. Bu nedenle bazı firmalar hala bu yöntemle temizlik yapıyorlar. Bu durumda bilinçli bir kullanıcı olarak bu tip temizlik yapan iş yerlerinden kaçının. Petek iç temizliği tamamen kimyasal yöntemler ile yapılmalı ve bu yöntem sonrası hava olmamasına dikkat edilmelidir. Petek temizleyen şirketler bu yöntemleri kullanarak sizin en iyi şekilde verim almanızı sağlarlar. Soğuk petek sorunundan kurtulmak için yapacağınız şeyler oldukça basittir. Bu işi bilen kişiler ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Petek temizliği belirlenen periyotlar da yapıldığı takdir de ısınma problemi yaşamazsınız. İlk aşamada size gereksiz masraf gibi görünse de kış aylarında doğal gaz faturasında görünür iyileşmeler görecek ve yaptığınız bu petek temizliği işleminin gerekli olduğunu görürsünüz.

Leave A Comment