Yandex.Metrica

Petek Temizliği

23
Şub

Petekler Isınmıyor

petekler-isinmiyorGünümüzde yaşam alanlarını ısıtmanın en iyi yolu kombi kullanmaktır. Düzgün çalışan kombiler sağlıklı ısınma ortamı oluşturur. Kombiye bağlı bulunan petekler ısınmıyor ise sistemde bir problem olma ihtimali yüksektir. Bu arızalar genellikle su ile bağlantılı arızalardır. Bu arızalar sonucu petekler soğuk olacağından dolayı kombi çok iyi çalışsa da ortamın ısısı yükselmeyecektir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken öncelikle arıza tespit çalışmaları olmalıdır. Bundan dolayı kombinin yanmasına rağmen petekler soğuk ise öncelikle su kaçağı problemlerinin bulunup bulunmadığını tespit etmek gerekir. Su kaçakları iki türlü, yani dış tesisat ve iç tesisatta bulunabilir. Dış tesisatta bulunan su kaçakları her zaman için daha kolay bulunur. Bunun için kuru bir bez veya kuru bir peçete yardımı ile dış tesisat baştan başa kontrol edilmelidir. Herhangi bir su kaçağı tespit edilmesi durumunda arızalı parça değişimi yapılmalıdır. Bu sayede petekler ısınmıyor gibi bir sorun olmayacaktır. Yani sağlıklı bir ısınma ortamı sağlanmış olacaktır. Bundan arıza hasar tespit çalışmaları yapmak çok önemlidir. Eğer ki dış tesisatta kaçak yok ise iç tesisat kontrol edilmelidir. Konusunda uzman ekipler cihazla su kaçağı bulma çalışmaları yapabildikleri için bu çalışmaları onların yapmaları daha iyi olacaktır. Bu sayede hiçbir kırım işlemi yapmadan su kaçağı arızası tespit edilebilecektir. Arıza tespitinden sonra yapılacak olan onarım çalışmaları sayesinde petekler daha iyi ısınacağından dolayı bu çalışmalar çok değerli çalışmalardır. Bundan dolayı cihazla su kaçağı bulma çalışmaları yapan firmalardan destek almak her zaman için daha sağlıklı çalışmalar olacaktır. Su kaçağı olmadığı halde petekler ısınmıyor ise mutlaka başka bir petek arızası var demektir. Bu gibi durumlarda peteklerde olabilecek ısınmayı engelleyen faktörler araştırmalar yapılmalıdır. Yani arıza tespit çalışmaları petek üzerine yoğunlaştırarak yapmak gerekir. Petek arızası çalışmaları yaparken öncelikle yapılması gereken petekler hava yapmış mı ona bakmak gerekir. Çünkü peteklerin hava yapması da peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda bu sorun ortadan kaldırılmalı ve peteklerin daha iyi ısınması sağlanmalıdır. Yani yapılması gereken peteklerin havasını alma işlemini yapmak gerekir. Bu işlem oldukça kolay bir işlemidir. Sadece bir tane purjör anahtarı ile petek yanında bulunan purjör vanası açılmalı ve peteklerin havası alınmalıdır. Bu sayede petekler daha iyi ısınacaktır. Bundan dolayı petekler ısınmıyor ise muhtemelen petekler hava yapmış olabileceğinden dolayı peteklerin daha iyi ısınması için peteklerin havasını alma işlemi yapılması gerekir. Ayrıca tam ısınmayan petekler kombilerin daha güçlü yanmasına neden olur. Böyle durumlarda petekler daha çok yakıt harcayacak ve yakıt israfına neden olacaktır. Böylece kombi faturaları oldukça yüksek gelecek ve gereksiz paraların ödenmesine neden olacaktır.

Peteklerin Temizlenmesi

petekler-isinmiyorGünümüzde bazı sıkıntılardan dolayı petekler istenildiği kadar ısınmaz. Bu durum bazen kombiden, Bazen tesisattaki arızalardan, bazen ise peteklerin temiz olmamasından kaynaklanır. Yani kirli petekler sağlıklı ısınmayı engeller. Bu durumda peteklerin bu durumdan arındırılması gerekir. Kirlenmiş olan petekler kombi ne kadar iyi yanarsa yansın ısınma problemi yaşayacağından dolayı peteklerin temizlenmesi gerekir. Çünkü bu şekilde çalışan petekler ısınmayı engeller. Daha sağlıklı bir ısınma ortamı oluşturabilmek için bu çalışmaların yapılması gerekir. Ama bu işlemi rastgele ustalara yaptırmak sorunu çözmeyebilir. Çünkü petekler temizlenirken pisliklerin sistem dışına atılması gerekir. Her tesisatçı bu işlemi yapmaz. Bundan dolayı peteklerin temizlenmesi için mutlaka konusunda uzman kişilerden yardım almak gerekir. Bu ekipler özel kimyasallar kullanarak temizleme işlemlerini yaparlar. Petek içerisindeki tüm kireçleri sökerek sistem dışına atarlar. Bunun için petekler temizlendikten sonra kombi su basıncı arttırılır. Yani kirli petekler ısınmayı etkileyeceğinden dolayı ısınmayan peteklerin olması durumunda bu çalışmaların yapılması gerekir. Ayrıca temizlenmeyen petekler zaman içerisinde delinmeye de neden olabilir. Bu durumda peteklerde su eksilmesi olayı yaşanabilir. Su eksilten petekler de istenildiği kadar ısınmayacaktır. Yani bu temizleme işlemi aynı zamanda peteklerin ömrünü de uzatır. Bundan dolayı peteklerde su eksilmesi olayını yaşamak istemiyor iseniz petekleri düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bu arızaları tespit edebilmek için bazı çalışmalar yapmak gerekir. Bu çalışmalar bazen bir bez yarımı ile yapılabilir. Fakat kombi üzerinde bulunan su basınç saati kontrol edilerek de bu arızalar tespit edilebilir. Yani kombi su basıncı düşüyor ise sitemde bir su kaçağı var demektir. Buna göre kaçak tespiti çalışmaları yapılmalıdır. Ayrıca kombi su basıncının düşmesi peteklerin ısınmasını etkileyeceği gibi kombi faturalarının yüksek gelmesini sağlar. Bundan dolayı sürekli olarak kombi su basıncı kontrol edilmelidir. Eğer ki sürekli olarak kombi su basıncı düşüyor ise sistemde bir su kaçağı olma ihtimali olduğu için su kaçağı tespit çalışmalarının yapılması gerekir. Bu tespit yapıldıktan sonra arıza giderme çalışmalarının yapılarak sağlıklı bir ısınma ortamı oluşması sağlanmalıdır.

Kombi Su Kaçağı

petekler-isinmiyorKombilerde yaşanabilecek olan su kaçakları tespit edilememesi durumunda petekler ısınmayacaktır. Bu durumda bu su kaçaklarının tespit edilerek su kaçağı onarım çalışmalarının yapılması gerekir. Günümüzde kombi su kaçağı bulma konusunda birçok firma hizmet vermektedir. Bu firmalar yapacakları bu çalışmalar sayesinde sorunu belirleyecek ve en etkili onarım çalışmalarını yapacaklardır. Yani kombi su kaçağı bulma çalışmaları peteklerin daha iyi ısınmasını sağlayacağından dolayı bu çalışmaları etkin yapan firmalarla görüşmek gerekir. Günümüzde bazı firmalar kullandıkları cihazlar sayesinde arıza tespiti yaparken kırım yapmazlar. Yani kırmadan kombi su kaçağı bulma çalışmalarını yapan firmaların yapacağı çalışmalar her zaman için daha ekonomik çalışmalar olacaktır. Çünkü kırım işlemleri her zaman için ekstra masraf olacağından dolayı kırmadan su kaçağı bulma çalışmalarını yapan firmalarla çalışmak her zaman için daha etkin çalışmalar olacaktır. Kombi su kaçağı arızası belirlendikten sonra yapılacak olan onarım çalışmaları sayesinde kombiler daha etkin çalışabilecektir. Bu sayede daha iyi bir ısınma ortamı sağlanmış olur. Yani petekler ısınmıyor ise ilk yapılması gereken kombi su kaçağı arızasını belirlemek olmalıdır. Peteklerin düzgün çalışması ile kombilerde düzgün çalışacak ve faturalar yüksek gelmeyecektir. Bundan dolayı kombi arızası giderme çalışmaları çok önemlidir. Bu arızalar giderilince kombiler daha düzgün çalışacağından dolayı kombi ve peteklerin ömrü daha uzun olacaktır. Ayrıca bu arızalar giderilince peteklerin daha iyi ısınması sağlanacağından dolayı arıza tespiti yapılır yapılmaz onarım çalışmalarının da yapılması gerekir. Yapılacak olan kombi arızası giderme çalışmaları sayesinde hem petekler daha düzgün çalışacak hem de yakıt tasarrufu sağlanacağı için bu çalışmalar en iyi şekilde yapılmalıdır. Fakat bu çalışmalar her önüne gelene yaptırılmamalı ve risk alınmamalıdır. Çünkü sıradan tesisatçılar arıza tespit çalışmalarında kırım işlemi yapabilirler. Bu durum oldukça masraflı olacağından dolayı konusunda uzman ekiplere bu çalışmalar yaptırılmalıdır. Bu sayede daha ekonomik bir çalışma yapılacak ve kesin sonuç alınacağından dolayı peteklerin daha iyi ısınması sağlanacaktır. Bundan dolayı günümüz teknolojisini kullanan uzman ekiplere bu çalışmalar yaptırılarak hem kesin çözüm sağlanmalı hem de daha ekonomik bir çalışma yapılmalıdır. Bu sayede petekler daha düzgün çalışacağından dolayı kombi kullanılmasında yakıt tasarrufu da yapılabilecektir.

20
Ağu

Kalorifer Petek Temizliği

kalorifer-petek-temizligi

Kalorifer Petek Temizliği İşlemleri Garantili Yapılmaktadır

Kalorifer petek temizliği işlemleri ile artık uzun yıllar boyunca ilk döşendiği gibi kaliteli bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Kaloriferlerin ısınma konusunda sağladığı birçok kolaylığın sağlamış olduğu rahatlığın uzun süre devamı için bu işlemlerin hiçbirinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Kış boyunca hiç kapatmadan kullandığımız peteklerin dış yüzeylerinde yapılmış olan temizliği iç kısma pek de fazla faydası olmamaktadır.

Hava bulunan tozlar ve kalorifer içinde ki sudan dolayı kendi ürettiği pisliğin bu işlemin ihmal edilmesiyle zamanla peteğin tüm iç yüzeyini kaplayarak tortu gibi sert bir biçimde kalın bir tabaka haline gelmektedir. Oluşan bu kireçlenmelerden sonra peteğinizi açtığınızda eskisi kadar ısınmadığını yada farklı bölgelerde meydana gelen ısınma farklarıyla boş yere yüklü faturalar ödemek zorunda kalacaksınız. Oysa kalorifer petek temizliği işleminin ihmal ettirmeden her sene yaptırdığınız zaman bu gibi sorunların hiçbiriyle uğraşmadan daha rahat bir kış geçirmek tabiki sizin elinizde. Bu konuda yapmanız gereken firmamızla iletişime geçerek destek almaktır.

Yapılan kalorifer petek temizliği sırasında peteğin yerinden sökülmesi yada ikiye ayrılması gibi bir durum yaşanmadan kalorifer temizliği için özel üretilmiş cihazlarla peteklerin içine girilerek gönderilen özel solüsyonlar ile 1 saat kadar devir daim yaptırılıp sadece kalorifer de değil tesisatta meydana gelen pisliğin yerinden sökülmesi sağlanıp cihazlarla yapılan temizleme işlemiyle bütün pislikler peteğin içinden çıkartılır. Hiçbir bölgeye zarar verilmeden yapılan kalorifer tesisat temizliği sayesinde artık gereksiz diye yada çok farklı rakamların isteneceğinin düşünmeden 7/24 her koşulda hizmet veren firmamızdan faydalanarak en kısa sürede daha fazla geciktirmeden bu işlemi yaptırmanızı öneriyoruz..

20
Ağu

Petek Temizleme

petek-temizleme

Petek temizleme işlemi oldukça gerekli ve belirli periyotlar da yapılması gereken bir bakım şeklidir denilebilir.  Bu temizlik özellikle maliyet açısından önemli etkenlere sahiptir. Kalorifer petek temizliği işlemi için öncelikle kirli olan peteklerin uygun şekilde temizlenmeye hazır hale getirilmesine özen gösterilmelidir. Petek içlerinde zamanla meydana gelen çamur tabakaları ve kirler istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. Temizlenme ve bakım işlemlerini uzman kişilerin yapması gerekir. Çünkü bu gibi temizliklerde uzman kişiler evin durumu ve boru tesisatının şekli ve uzunluğuna göre farklı kimyasallar kullanabilirler. Bu kimyasallar boru içinde meydana gelen çamurların atılması için oldukça önemlidir. Bu nedenle bu tip problemleri uygun yöntemler kullanarak çözmek sizin ve ailenizin daha kolay ısınmasına neden olur. Petek temizleme sistemleri bazı durumlarda yetersiz kalabilir bu gibi durumlarda bu işi yapan kişiler ev için gereken petek sayısını uygun şekle çevirirler. Bu şekilde petek sayısı ev içinde ısınmanın ekonomikliğini doğrudan etkiler. Bu nedenle bazı durumlarda petek iç temizliği yeterli olmayabilir. Evinize gelen petek temizleme şirketleri bu tür yorumları yapmıyorsa çağırdığınız kişiler bu konuda uzman olmayan elemanlar olabilir. Peteklerin iç temizliklerini yaptırmak için gereken malzemeler eve gelen yetkililer tarafından yapılır. Petekler belirli periyotta özellikle 3 yılda bir temizlenmesi gerekir. Petek içi temizliği bu periyotlarda yapıldığı taktirde eviniz daha iyi ısınır ve ayrıca kombinizin ömrü de artar. Peteklerin temizliği oldukça farklı çeşitlerde yapılır. Yapılacak olan bir çok proses olduğu gibi petek temizlemenin de farklı aşamaları bulunur. Bu aşamalar tamamen petek içinde bulunan kir ve çamursu tabakanın temizlenmesi için yapılır. Yapılacak olan işlem oldukça basittir. Ancak bu temizlik bazı makineler ile yapıldığından herkes yapamaz. Sadece bu makineye sahip iş yerleri tarafından yapılan bu temizleme yöntemi petek ısınma problemi çözme işi için oldukça etkilidir. Bu nedenle belirli periyotlar da bu temizliğin yapılması oldukça önemlidir.

Petek Temizleme Yöntemleri

petek-temizlemePetekler içinde bulunan zamanın verdiği ve içerisinde dolanan suyun kireçli olması dolayısıyla biriken kirler zamanla kombi ve borulara zarar verir. Ayrıca bu zarardan dolayı kombi gereken ısıyı vermeyerek evde ısınma problemlerine yol açar. Bu problemlerin çözümü için gerekli sorunlar üzerinden sırayla geçilmelidir. Öyle ki bu durumdan dolayı petek içi temizlik yapılabilir. Petek temizliği için öncelikle içerisinde bulunan suyun tamamen boşaltılması gerekir. Bu suyun boşaltılması işlemi sırasında kombinin kapalı konumda olması oldukça önemlidir. Kalorifer petekleri temizlik işlemi için yapılacak diğer proses ise boru içinde belirli özelliklerde olan kimyasalın geçirilmesidir. Bu sayede petek içinde oluşan kir tabakasının ilk bölümü çözünmüş olur. Daha sonra yapılacak olan petek temizliği için bütün petek girişleri kapatılır ve tek biri açılır. Bu sayede petekler tekil olarak daha yüksek basınçta temizlenmiş olur. Bu basınçlı su sistem içinden tek bir petekten geçerek petek içi kir temizliği yapılır. Bu işlem evin içinde ne kadar çok petek varsa o kadar yapılır. Yani sırasıyla bu işlem bütün kalorifer peteklerine yapılarak bütün sistemin temizlenmesi sağlanır. Petek temizliği ısınma problemini oldukça azaltır. Çünkü petek içinde oluşan kir tabakası ısı yalıtımı etkisi yaratarak kombinin daha fazla çalışmasına sebebiyet verirler. Bu sebeple kimyasal bir yıkama oldukça önemlidir. Bu işlem yapıldıktan sonra çıkan kirin rengine ve yoğunluğuna bakıldığında bu temizleme işlemlerinin yapılması gerektiği anlaşılır. Petek temizleme yapılmadığı takdir de kombi içinde bulunan filtrelerde de büyük sorunlar yaşanabilir. Ayrıca kombi daha fazla çalıştığı için kombi ömrü oldukça kısalır. Ayrıca doğal gaz faturaları yüksek gelmeye başlar. Bu temizleme ve bakım işlemleri kombinin filtrelerinin temizlenmesi ve petek temizlenmesi işlemleri ile beraber toplamda ortalama 3-4 saatlik bir süre alır.

Kombi Petek İçi Temizliği

Evlerde oluşan peteklerin temizliği için birçok kimyasal yöntemler bulunmaktadır. Bpetek-temizlemeu yöntemler arasında partikül temizliği de oldukça önemlidir. Partikül temizliği yapılmadığı taktir de bu işlemden alınan verim tam anlamıyla görülmeyebilir. Bu nedenle peteklerde partikül temizliği oldukça önemlidir. Bu yöntemlerde boru içlerinde oluşan kireç ve tortular iyi bir şekilde temizlenmiş olur. Kombi ömrü bu sayede oldukça artar. Birçok kişi kombisinin ısıtmadığını ve çok fazla fatura geldiğinden şikayetçidir. Bu şikayetlerin genel anlamda sebebi kesinlikle petek içinde kireç oluşması ve bu nedenle ısıyı tam anlamıyla vermemesidir.  Evlerde bulunan petek sistemleri ve boruları ev içerisinde oldukça fazla yerleri kaplarlar. Bu boruların uzun olması verimini oldukça etkiler. Bu nedenle petek içi boru temizliği önem arz eder. Bu temizleme işlemi yapılmadığı takdir de petekler içinde gezen sular ısıyı iyi şekilde iletmezler bu iletilmeyen ısı da zamanla doğal gaz faturalarında artmaya ve beklenmeyen fatura miktarlarının gelmesine sebebiyet verir. Bu tür temizlikleri uzman kişilerin yapması önemlidir. Bu nedenle bu tür işlemleri 2 ya da 3 yılda bir yapmanız gerekir. Bu şekilde kombinizin ömrünü arttırdığınız için maddi anlamda oldukça yüksek kazanç sağlarsınız. Kireç peteklerin içini tamamen kapladığı takdir de su gereken ısıyı peteklere vermeden kombiye tekrar döner bu şekilde ısınma yapılmadan su döngüsü tamamlanır. Ancak bu durumda daha fazla ısı ve enerji harcamış olursunuz. Bu da istenmeyen durumlardan sadece biridir. Evlerde istediğiniz kadar ısı yalıtımı yapılsın bu durum çözülmediği takdirde istediğiniz ısıyı alamayacaksınız ve doğal gaz faturanız oldukça yüksek gelecektir.

Peteklerin Soğuk Olması

Evler içinde bulunan petekler zamanla ısı vermeyi bırakır ve ısınmamaya başlar bu durum ilk başlarda herkes tarafından petek içinde hava vardır cevabını verdirir. Ancak bu durum her zaman böyle olmayabilir. Peteklerin özellikle alt tarafında bulunan kısımlarının soğuk olması buralara su içinde olan kireçlerin dibe çökmesi dolayısıyla olur. Bu durum kesinlikle ev ortamında yapılabilecek bir iş değildir. Öyle ki bu petek kireçlenmesi durumunda kesinlikle uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Soğuk petek istenmeyen bir durum olsa da birçok bölgede suların çok fazla kireçli olması dolayısıyla engellenemeyen bir hal almıştır. Bu durumda temizlenmesi yapılabilecek en önemli durumlardan biridir. Bu petek temizlikleri eskiden sökülmesi ile yapılırken şimdi yapılan temizlikler de sökülmeye gerek kalmadan yapılabilir. Bu durumda hem zamandan hem de mali açıdan çok fazla külfete girmezsiniz. Eskiden tanzimli su ile yapılan temizlikler istenilen sonuçları vermiyordu. Bu nedenle bazı firmalar hala bu yöntemle temizlik yapıyorlar. Bu durumda bilinçli bir kullanıcı olarak bu tip temizlik yapan iş yerlerinden kaçının. Petek iç temizliği tamamen kimyasal yöntemler ile yapılmalı ve bu yöntem sonrası hava olmamasına dikkat edilmelidir. Petek temizleyen şirketler bu yöntemleri kullanarak sizin en iyi şekilde verim almanızı sağlarlar. Soğuk petek sorunundan kurtulmak için yapacağınız şeyler oldukça basittir. Bu işi bilen kişiler ile irtibata geçmeniz yeterli olacaktır. Petek temizliği belirlenen periyotlar da yapıldığı takdir de ısınma problemi yaşamazsınız. İlk aşamada size gereksiz masraf gibi görünse de kış aylarında doğal gaz faturasında görünür iyileşmeler görecek ve yaptığınız bu petek temizliği işleminin gerekli olduğunu görürsünüz.

20
Ağu

Petek Yıkama

petek-yikama

Cihazla Kırmadan Petek Yıkama

Petek yıkama işlemi özel üretilmiş kimyasal maddelerin peteklerden ve petek borularından basınçlı ve sıcak su ile geçirilmesi ile yapılan bir işlemdir. Bu işlem sonucunda peteklerde bulunan paslanmalar ve tıkanmalar büyük ölçüde giderilebilir ve su devir daim işleminin daha rahat bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanır. En az 2 yılda bir peteklerde uygulanması, alacağımız verimi büyük ölçüde arttıran bu işlem 2 yıldan kısa süre içinde de tekrarlanabilir. Petek yıkama işlemi kısa süreler içinde ve düzenli olarak yapılan dairelerde yakıt tasarrufu açısından yüzde 20 gibi önemli bir derecede tasarruf sağlanabiliyor. Isıtma sistemlerinin ve kombilerin çalışma gereksinimleri açısından içeride sürekli belli bir derecede su bulunması gereklidir. Ancak bu suların içinde bulunan maddelerden dolayı zaman içerisinde kireçlenmeler ve paslanmalar meydana gelir. Sistemde meydana gelen sorunların büyük bir bölümü bunlardan kaynaklanmaktadır. Bu sorunların önüne geçilmek için her sene kışın bitmesinin ardından tahliye vanasından içeride kalmış sular boşaltılarak yerine yeni su yüklenir ve tazelenmiş su ile artık kireçlenme olmayacağı düşünülür. Fakat durum tam aksi yönündedir. Sizin kireçlenmelerin önüne geçmek amacıyla tazelediğiniz suyun içerisinde daha çok kireçlenmeye neden olacak maddeler ve tabi ki oksijen bulunur.

Kimyasal İlaçla Garantili Petek Yıkama

Bu maddelerin ve oksijenin demir yüzeye temas etmeye başlamasıyla mevcut kireçlenmeden daha yüksek oranlarda tortulaşma ve kireçlenmeler meydana gelir. Kısacası bu su tazeleme yöntemi kombi sağlığı açısından olumlu değil olumsuz yönde bir uygulamadır ve herhangi bir işe yaramaz. Bunun yerine teknolojik aletler ve kimyasal maddeler kullanılarak yapılan petek yıkama işlemini tercih etmemiz kombi ömrünün büyük ölçüde uzamasını sağlayacaktır. Kombi sisteminde rezidansların temiz kalması ve kireçlenmemiş olması çok önemlidir. Rezidansların temizliği ise ya peteklerin tek tek sökülmesi ile mümkündür ya da kimyasal maddeler ile kombi sisteminin durmadan su devir daimi yapması ile. Temizlik işleminin, peteklerin tek tek sökülerek yapılması halinde rezidanslarda kireçlenmelerden daha önemli arızalar meydana gelmesine yol açılabilir. Bunun nedeni rezistans sisteminin oksijene maruz kalmış olmasıdır. Peteklerin açılması ile birlikte rezistans havadaki oksijene temas eder ve ilerleyen zamanlarda daha geniş çaplı kireçlenmelere neden olur. Sizin yanınızda rezistanslar bir güzel temizlenip yerine takılmış olsa bile diğer kış kombinizi kullanamayacak halde bulabilirsiniz. Bu yüzden bu sistem yerine kimyasal maddeler kullanılarak yapılan petek yıkama sistemi daha güvenilir ve kesin sonuçlar elde etmemizi sağlayan bir sistemdir.

petek-yikama

Öncelikle işlemin bu şekilde yapılabilmesi için mutlaka bir de petek yıkama makinesi gereklidir. Petek yıkama makinesi olmadan gerçekleştirilen temizlik işlemlerinde temizleyici kimyasal madde kombi sisteminin içerisine dökülüyor ve suyun ısı derecesi arttırılarak devir daim yapması için sistem çalıştırılıyor. Kombi sisteminin tamamını dolaşan kimyasallı su içeride bulunan kireç ve pas birikintilerini çözüyor ama bu çözülen kireç ve pasların büyük bölümü suyun tahliye edilmesi sırasında yine içeride kalıyor. Oysa petek yıkama makinesi kullanılarak yapılan temizlik işleminde kimyasal madde bu makineden içeriye dökülüyor ve makine de kombi sistemine bağlanıyor. Yine aynı şekilde suyun seviyesi yükseltiliyor ve su devir daimine başlanıyor fakat bu defa kimyasal madde içeriye basınçlı bir şekilde makine tarafından pompalanıyor. Her bir turda devir daim edilen su makineden geçerken özel filtreler sayesinde içerisinde bulunan kireç ve toz birikintileri temizleniyor ve makinenin içinde hapsediliyor. Su ise temizlenmiş bir şekilde devir daim işlemine devam ediyor ve başka pas ve kirleri yerinden sökerek yeniden makinenin içine getiriyor. 1 saat boyunca devam edilmesi halinde petekler ve borular büyük ölçüde temizlenmiş oluyor.

Petek Yıkama Firmalarının Ücretleri

Petek yıkama işlemleri zamanla kullanımdan dolayı peteğin içerisinde biriken pisliklerin temizlenme işlemleri olarak bilinmektedir. Bu pislikler sadece peteğin içerisinde değil tesisat borularının da birçok noktasında oluşan pisliklerin de temizlenmesi ile aslında genel bir bakım olarak düşünmek çok daha doğru olacaktır. Çoğu zaman gereksiz görülmesi yada ihmal edilmesi ile yaptırılmayan petek yıkama işlemleri nedeni ile birçok sorun yaşayarak bütün kışı sorunlar içerisinde geçirmemiz mümkün olabilmektedir. En çok da var olan pisliklerin zamanla sertleşerek peteklerin içerisinde yapışması sonucunda ne kadar kombinin ayarını yükseltseniz bile ısınmayan hatta bazı noktaların tamamen soğuk bir şekilde kaldığını görmek can sıkıcı olsa gerek. Oluşma ihtimali olan bütün bu problemlerin yaşanmasına izin vermeden yaptıracağınız petek yıkama işlemleri ile artık ilk günkü petek sağlığına kavuşmanız mümkün olmaktadır. Yapılan bu işlemlerde basit cihazlar yada üstün körü yapılan işlemler olmadan tamamen yurt dışından özel olarak getirtilen petek temizleme makineleri ve kullanılan özel solüsyonlar sayesinde en zararsız işlemlerin yapılmasına neden olmaktadır. Peteğin uygun bir noktasından içeri sokulan cihazlar ile içeri gönderilen solüsyonlar bütün bir noktada etkili olarak sadece pisliklerin yerinden sökülmesinde var olan diğer problemlerin de giderilmesi konusunda yapmış olduğu bakım sayesinde çok daha kaliteli bir şekilde petek yıkama işleminin yapılmasına neden olur. Sonrasında cihazlar ile bütün pisliğin çekilerek tamamlanan işlemler de peteklerin yerinden sökülmeden yada iki parçaya ayrılmadan en kaliteli ve profesyonel ekipmanlar ile petek yıkama işlemleriniz de bizi tercih kaliteli işlemlerimizden de yararlanmış olun.

20
Ağu

Petek Temizliği

petek-temizligiGünümüzün en modern ısınma aracı kuşkusuz kombilerdir. Kombiler petek vasıtası ile yapılarda ısınma sağlar. Düzenli aralıklar ile petek temizliği yapmak daha verimli ısınma sağlar. Bundan dolayı peteklerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Bu sayede kombiler yaktığı yakıtın karşılığını tam olarak verecektir. Bundan dolayı petek temizleme işlemi yapmak kombinin daha az yakıt harcamasını sağlar. Bundan dolayı kirli petekler fazla yakıt harcanmasına sebep olacaktır. Petek temizliği yapmak zor bir iş olmamakla beraber, uzman kişilerin yapacağı petek temizleme işlemi her zaman için daha etkili olacaktır. Ayrıca peteklerin temiz olmaması fazla yakıt harcamasının yanında peteklerin zamanla zarar görmesine de neden olabilir. Bundan dolayı düzenli olarak yapılacak olan petek temizliği peteklerin ömrünü de uzatacaktır. Bundan dolayı petek temizliği nasıl yapılır bilmek gerekir. Yani kirli petekler zaman içerisinde kireç oluşumunu arttıracağından dolayı zamanla peteklerin delinmesine neden olabilir. Petekler temizlenirken tesisatta bulunan suyun komple boşaltılması gerekir. Su boşaltıldıktan sonra özel petek temizleyici kimyasallar tesisata dökülür. Bu kimyasallar petek içerisinde bulunan kireçleri sökeceğinden dolayı bu pisliklerin dışarı atılması gerekir. Bunun için sisteme tekrardan su verilir. Su verilmesinin ardından su basıncı arttırılarak bu pisliklerin tekrardan sisteme dönmeden dışarı atılması gerekir. Bu sayede etkin bir petek temizliği yapılmış olur. Yani konusunda uzman ekipler petek temizliği nasıl yapılır bilirler. Peteklerin düzenli olarak temizlenmemesi petekte kireç oluşumuna neden olacak ve bu kireçlenmeler birçok zarara neden olacaktır. Çünkü peteklerde kireç oluşumu hem peteklerin ısınmasını engelleyecek hem de peteklerin su kaçırmasına yani delinip zarar görmesine neden olabilir. Ondan dolayı bu işlem düzenli olarak yapılmalıdır. Bu sayede hem kombi düzgün çalışacak hem de düzgün çalışmasından dolayı yakıt tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca temiz olmayan petekler ısınmayı etkileyen faktörlerin başında gelir. Isınmayı etkileyen faktörlerden bir diğeri ise peteklerin hava yapmış olmasıdır. Bundan dolayı kombi tesisatı bulunan yapılarda daha verimli bir ısınma sağlamak için petekler nasıl temizlenir bilinmesi gerekir. Bu sayede petekler kolayca temizlenecek ve yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Yani can sıkan kombi faturalarının gelmemesi için petekler nasıl temizlenir bilen kişiler tarafından peteklerin temizlenmesi birçok avantajı beraberinde getirir. Bundan dolayı bu işlem hafife alınmamalı ve düzenli olarak yapılmalıdır.

Peteklerin Havasını Alma

petek-temizligiPetekler belli dönemlerde hava yapabilir. Bu hava yapma peteklerin tam olarak su ile dolmaması demektir. Peteklerde hava olması peteklerin net olarak ısınmamasına neden olur. Bundan dolayı peteklerin havasını alma işlemini yapmayı biliyor olmak gerekir. Bu işlem herkes tarafından yapılabilecek bir işlemdir. Yani herhangi bir ustayı çağırmaya gerek yoktur. Fakat ilk yapılacak işlem peteklerin suyunu kontrol etme işlemini yapmak gerekir. Yapılan kontrol sonucunda petekler hava yapmış ise yapmanız gereken bir purjör anahtarı ile peteklerin yan tarafında bulunan purjör vanasını açmak olacaktır. Bu vana açıldıktan sonra sun gelene kadar havanın çıkması sağlanır. Su gelince petekte hava kalmamış demektir. Bu sayede peteklerin havası alınmış olur. Yani petekler hava yapmış ise yapılması gereken çok kolay bir biçimde peteklerin havasını alma işleminin yapılması gerekir. Bu kolay işlem sayesinde petekler daha iyi ısınacak ve yakılan yakıtın daha verimli yakılması sağlanacaktır. Bundan dolayı ısınmayan peteklerin suyunu kontrol etmek gerekir. Ayrıca hava yapmış peteklerin altı kolay kolay ısınmayacağından dolayı hava yapmış olan petekler kolayca tespit edilebilir. Tespit yapıldıktan sonra yapılması gereken sadece bir purjör anahtarı kullanarak purjör vanasından petekte bulunan havayı boşaltmak gerekir. Yani peteklerin altı ısınmıyor ise öncelikle peteklerin havaları kontrol edilmelidir. Çünkü kirli peteklerin olması da peteklerin altı ısınmıyor gibi şikayetlerin olmasına neden olur.

Cihazla Su Kaçağı Bulma

petek-temizligiGünümüzün en modern ısınma araçlarından biri olan kombiler bazen arıza yapabilir. Bu arızalar genellikle kombilerin petekleri ısıtmamasından dolayı anlaşılır. Bazen oluşabilecek olan bir su kaçağı tüm tesisatı verimsiz bir hale getirebilir. Bunun için bu su kaçaklarının tespit edilmesi gerekir. Tesisatta su kaçağı tespiti yapmak için öncelikle dış tesisatta su kaçağı olup olmadığı tespit edilmelidir. Bunun için kuru bir bez yardımı ile tesisatın görünen yerleri kontrol edilmelidir. Yapılan kontrollerde bezin ıslanması kombi tesisatında su sızıntısı olduğunu gösterecektir. Bu durumda yapılması gereken arıza veren parçanın değişiminin yapılmasıdır. Bu sayede arıza giderilecek ve tesisatta su kaçağı problemi ortadan kalkacaktır. Fakat dış tesisatta su kaçağı tespiti yapılamaz ise sıkıntı görünmez tesisatta demektir. Bu durumda yapılması gereken uzman bir ekipten yardım alınmasıdır. Çünkü günümüzde uzman ekipler cihazla su kaçağı bulma yöntemini kullanırlar. Bu sayede bu sorunun tespitini yapılması sırasında hiçbir yerin kırılmasına gerek kalmaz. Bu ekipler cihazla su kaçağı bulma işlemlerini yaparken genellikle akustik dinleme cihazları kullanırlar. Bu sayede hiçbir yer kırılmadan arıza tespiti yapılmış olur. Ayrıca tespit edilen bölge termal kameralı cihazlar ile bilgisayar ekranına aktarılır. Bun görüntüler incelenerek yapılan çalışmalarda kimi zaman kırım işlemi yapılmadan arıza giderilebilir. Bundan dolayı böyle bir problem olması durumunda bu ekiplerden yardım almak gerekir. Yani kombi su sızıntısı problemlerinde mutlaka sorunlara çözüm bulmak gerekir. Kombilerde su kaçaklarını tespit etmenin en kolay yolu kombi peteklerini sürekli olarak su eksiltme sorununun tespit edilmesi ile anlaşılır. Bundan dolayı peteklerin suyunu kontrol etme işlemi çok önemlidir. Bu sayede arızanın nerede olduğuna dair fikirler oluşacaktır. Kombide arıza olmaması durumunda tesisatta kaçak problemi olduğu anlaşılır. Bundan dolayı peteklerin suyunu kontrol etmek çok önemlidir. Ayrıca peteklerin suyunun azalması düzenli ısınmayı da engelleyecektir. Peteklerin suyunun azalması peteklerin hava yapmasına neden olur. Bu durum da ısınma problemi oluşmasına neden olur. Böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda peteklerin havası nasıl alınır bilinmesi gerekir. Bu işlem çok kolay bir işlemdir. Bu sayede daha verimli bir ısınma ortamı oluşabilir. Ayrıca hava yapmayan petekler daha verimli ısınacağından dolayı kombiler daha az yakıt yakacaktır. Bu sayede yakıt tasarrufu yapılacak ve can sıkıcı faturaların gelmesi önlenecektir. Yani peteklerin havası nasıl alınır bilen kombi kullanıcıları daha az fatura ödeyecek ve daha ekonomik ısınacaklardır. Bundan dolayı bu tür işlemleri doğru bir şekilde yapmak oldukça avantajlıdır. Kısaca özetlemek olur ise bazı basit çalışmalar ve bazı tespitler kombi kullanıcıları tarafından kesinlikle yapılmalıdır. Bunlar petek temizlikleri, hava yapmış olan peteklerin havasının alınması gibi işlemlerdir. Bu sayede hem faturalar yüksek gelmeyecek hem de daha sağlıklı bir ısınma sağlanacaktır. Tüm bu işlemler oldukça kolay işlemler olmakla beraber verimliliği arttıran işlemlerdir. Bundan dolayı bu çalışmaların yapılması kombi kullanıcıları açısından çok önemlidir. Yani siz de bir kombi kullanıcısı iseniz bu tür çalışmaları yapmalı ve arıza tespitinde bulunmalısınız. Kendi yapabileceğiniz çalışmaları yapmalı, diğer arızalar için uzman ekiplerden yardım almalısınız. Bu sayede ısınma problemi ortadan kalkacaktır. Bundan dolayı da kombi faturaları beklenenden daha fazla gelmeyecektir. Yani basit çalışmalar yaparak ısınmada daha az para harcama şansınız olabilir.