Yandex.Metrica

petekler-isinmiyorGünümüzde yaşam alanlarını ısıtmanın en iyi yolu kombi kullanmaktır. Düzgün çalışan kombiler sağlıklı ısınma ortamı oluşturur. Kombiye bağlı bulunan petekler ısınmıyor ise sistemde bir problem olma ihtimali yüksektir. Bu arızalar genellikle su ile bağlantılı arızalardır. Bu arızalar sonucu petekler soğuk olacağından dolayı kombi çok iyi çalışsa da ortamın ısısı yükselmeyecektir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken öncelikle arıza tespit çalışmaları olmalıdır. Bundan dolayı kombinin yanmasına rağmen petekler soğuk ise öncelikle su kaçağı problemlerinin bulunup bulunmadığını tespit etmek gerekir. Su kaçakları iki türlü, yani dış tesisat ve iç tesisatta bulunabilir. Dış tesisatta bulunan su kaçakları her zaman için daha kolay bulunur. Bunun için kuru bir bez veya kuru bir peçete yardımı ile dış tesisat baştan başa kontrol edilmelidir. Herhangi bir su kaçağı tespit edilmesi durumunda arızalı parça değişimi yapılmalıdır. Bu sayede petekler ısınmıyor gibi bir sorun olmayacaktır. Yani sağlıklı bir ısınma ortamı sağlanmış olacaktır. Bundan arıza hasar tespit çalışmaları yapmak çok önemlidir. Eğer ki dış tesisatta kaçak yok ise iç tesisat kontrol edilmelidir. Konusunda uzman ekipler cihazla su kaçağı bulma çalışmaları yapabildikleri için bu çalışmaları onların yapmaları daha iyi olacaktır. Bu sayede hiçbir kırım işlemi yapmadan su kaçağı arızası tespit edilebilecektir. Arıza tespitinden sonra yapılacak olan onarım çalışmaları sayesinde petekler daha iyi ısınacağından dolayı bu çalışmalar çok değerli çalışmalardır. Bundan dolayı cihazla su kaçağı bulma çalışmaları yapan firmalardan destek almak her zaman için daha sağlıklı çalışmalar olacaktır. Su kaçağı olmadığı halde petekler ısınmıyor ise mutlaka başka bir petek arızası var demektir. Bu gibi durumlarda peteklerde olabilecek ısınmayı engelleyen faktörler araştırmalar yapılmalıdır. Yani arıza tespit çalışmaları petek üzerine yoğunlaştırarak yapmak gerekir. Petek arızası çalışmaları yaparken öncelikle yapılması gereken petekler hava yapmış mı ona bakmak gerekir. Çünkü peteklerin hava yapması da peteklerin ısınmamasına neden olabilir. Bu durumda bu sorun ortadan kaldırılmalı ve peteklerin daha iyi ısınması sağlanmalıdır. Yani yapılması gereken peteklerin havasını alma işlemini yapmak gerekir. Bu işlem oldukça kolay bir işlemidir. Sadece bir tane purjör anahtarı ile petek yanında bulunan purjör vanası açılmalı ve peteklerin havası alınmalıdır. Bu sayede petekler daha iyi ısınacaktır. Bundan dolayı petekler ısınmıyor ise muhtemelen petekler hava yapmış olabileceğinden dolayı peteklerin daha iyi ısınması için peteklerin havasını alma işlemi yapılması gerekir. Ayrıca tam ısınmayan petekler kombilerin daha güçlü yanmasına neden olur. Böyle durumlarda petekler daha çok yakıt harcayacak ve yakıt israfına neden olacaktır. Böylece kombi faturaları oldukça yüksek gelecek ve gereksiz paraların ödenmesine neden olacaktır.

Peteklerin Temizlenmesi

petekler-isinmiyorGünümüzde bazı sıkıntılardan dolayı petekler istenildiği kadar ısınmaz. Bu durum bazen kombiden, Bazen tesisattaki arızalardan, bazen ise peteklerin temiz olmamasından kaynaklanır. Yani kirli petekler sağlıklı ısınmayı engeller. Bu durumda peteklerin bu durumdan arındırılması gerekir. Kirlenmiş olan petekler kombi ne kadar iyi yanarsa yansın ısınma problemi yaşayacağından dolayı peteklerin temizlenmesi gerekir. Çünkü bu şekilde çalışan petekler ısınmayı engeller. Daha sağlıklı bir ısınma ortamı oluşturabilmek için bu çalışmaların yapılması gerekir. Ama bu işlemi rastgele ustalara yaptırmak sorunu çözmeyebilir. Çünkü petekler temizlenirken pisliklerin sistem dışına atılması gerekir. Her tesisatçı bu işlemi yapmaz. Bundan dolayı peteklerin temizlenmesi için mutlaka konusunda uzman kişilerden yardım almak gerekir. Bu ekipler özel kimyasallar kullanarak temizleme işlemlerini yaparlar. Petek içerisindeki tüm kireçleri sökerek sistem dışına atarlar. Bunun için petekler temizlendikten sonra kombi su basıncı arttırılır. Yani kirli petekler ısınmayı etkileyeceğinden dolayı ısınmayan peteklerin olması durumunda bu çalışmaların yapılması gerekir. Ayrıca temizlenmeyen petekler zaman içerisinde delinmeye de neden olabilir. Bu durumda peteklerde su eksilmesi olayı yaşanabilir. Su eksilten petekler de istenildiği kadar ısınmayacaktır. Yani bu temizleme işlemi aynı zamanda peteklerin ömrünü de uzatır. Bundan dolayı peteklerde su eksilmesi olayını yaşamak istemiyor iseniz petekleri düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Bu arızaları tespit edebilmek için bazı çalışmalar yapmak gerekir. Bu çalışmalar bazen bir bez yarımı ile yapılabilir. Fakat kombi üzerinde bulunan su basınç saati kontrol edilerek de bu arızalar tespit edilebilir. Yani kombi su basıncı düşüyor ise sitemde bir su kaçağı var demektir. Buna göre kaçak tespiti çalışmaları yapılmalıdır. Ayrıca kombi su basıncının düşmesi peteklerin ısınmasını etkileyeceği gibi kombi faturalarının yüksek gelmesini sağlar. Bundan dolayı sürekli olarak kombi su basıncı kontrol edilmelidir. Eğer ki sürekli olarak kombi su basıncı düşüyor ise sistemde bir su kaçağı olma ihtimali olduğu için su kaçağı tespit çalışmalarının yapılması gerekir. Bu tespit yapıldıktan sonra arıza giderme çalışmalarının yapılarak sağlıklı bir ısınma ortamı oluşması sağlanmalıdır.

Kombi Su Kaçağı

petekler-isinmiyorKombilerde yaşanabilecek olan su kaçakları tespit edilememesi durumunda petekler ısınmayacaktır. Bu durumda bu su kaçaklarının tespit edilerek su kaçağı onarım çalışmalarının yapılması gerekir. Günümüzde kombi su kaçağı bulma konusunda birçok firma hizmet vermektedir. Bu firmalar yapacakları bu çalışmalar sayesinde sorunu belirleyecek ve en etkili onarım çalışmalarını yapacaklardır. Yani kombi su kaçağı bulma çalışmaları peteklerin daha iyi ısınmasını sağlayacağından dolayı bu çalışmaları etkin yapan firmalarla görüşmek gerekir. Günümüzde bazı firmalar kullandıkları cihazlar sayesinde arıza tespiti yaparken kırım yapmazlar. Yani kırmadan kombi su kaçağı bulma çalışmalarını yapan firmaların yapacağı çalışmalar her zaman için daha ekonomik çalışmalar olacaktır. Çünkü kırım işlemleri her zaman için ekstra masraf olacağından dolayı kırmadan su kaçağı bulma çalışmalarını yapan firmalarla çalışmak her zaman için daha etkin çalışmalar olacaktır. Kombi su kaçağı arızası belirlendikten sonra yapılacak olan onarım çalışmaları sayesinde kombiler daha etkin çalışabilecektir. Bu sayede daha iyi bir ısınma ortamı sağlanmış olur. Yani petekler ısınmıyor ise ilk yapılması gereken kombi su kaçağı arızasını belirlemek olmalıdır. Peteklerin düzgün çalışması ile kombilerde düzgün çalışacak ve faturalar yüksek gelmeyecektir. Bundan dolayı kombi arızası giderme çalışmaları çok önemlidir. Bu arızalar giderilince kombiler daha düzgün çalışacağından dolayı kombi ve peteklerin ömrü daha uzun olacaktır. Ayrıca bu arızalar giderilince peteklerin daha iyi ısınması sağlanacağından dolayı arıza tespiti yapılır yapılmaz onarım çalışmalarının da yapılması gerekir. Yapılacak olan kombi arızası giderme çalışmaları sayesinde hem petekler daha düzgün çalışacak hem de yakıt tasarrufu sağlanacağı için bu çalışmalar en iyi şekilde yapılmalıdır. Fakat bu çalışmalar her önüne gelene yaptırılmamalı ve risk alınmamalıdır. Çünkü sıradan tesisatçılar arıza tespit çalışmalarında kırım işlemi yapabilirler. Bu durum oldukça masraflı olacağından dolayı konusunda uzman ekiplere bu çalışmalar yaptırılmalıdır. Bu sayede daha ekonomik bir çalışma yapılacak ve kesin sonuç alınacağından dolayı peteklerin daha iyi ısınması sağlanacaktır. Bundan dolayı günümüz teknolojisini kullanan uzman ekiplere bu çalışmalar yaptırılarak hem kesin çözüm sağlanmalı hem de daha ekonomik bir çalışma yapılmalıdır. Bu sayede petekler daha düzgün çalışacağından dolayı kombi kullanılmasında yakıt tasarrufu da yapılabilecektir.

Comments are closed.