Yandex.Metrica

su-kacagi-tespiti

Su kaçağı tespiti istenmeyen ve bulunması oldukça zor olan bir sorundur. Bu sorun ile başa çıkabilmek için bu konu hakkında oldukça fazla tecrübeye sahip elemanlar ile irtibata geçmeniz oldukça önemlidir. Çünkü bu gibi durumlarda istenmeyen sorunlarla karşılaşma riskiniz ve olasılığınız oldukça fazladır. Bu nedenle eğer bu şekilde bir su sızıntısı ya da kaçağı ile ilgili sorun yaşıyorsanız hemen çaresine bakmanız gerekir, yoksa daha sonra bu sorun daha fazla büyüyecek ve içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Özellikle duvar içlerinde olan su sızıntısı duvarlara zarar verir ve bir bakıma duvarı da gereken istenmeyen durumu giderebilmek için tamir edebilmeniz gerekir. Su kaçak tespiti eskiden bütün duvarların kırılması sonucu boruların kontrolü ile anlaşılıyordu. Ancak bu gibi duruma düşmemek için özel metotlar ile sızıntıları kontrol eden kişilerden yardım almanız sizin yararınıza olacaktır. Bu şekilde daha rahat ve hiç başka bir masrafa girmeden problemi çözmüş olursunuz. Su borusu kaçakları özel elektromanyetik cihazlar ile bulunduğu taktirde kolaylıkla nokta atışı yapılarak sorunlu bölge tamir edilebilir. Bu sayede evinizde büyük yıkımlar yaşamadan sorunun üstesinden gelirsiniz. Masraf yönünden az  bir meblağ harcayarak bu sorundan kurtulmuş olursunuz. Su kaçakları herkesin başına gelebilecek genel bir problemdir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için özel olarak yetiştirilmiş elemanlarla irtibata geçmelisiniz. Bu sayede kolaylıkla su kaçağı sorununu tespit eder ve üstesinden gelmiş olursunuz. Ayrıca çözüm sırasında hiçbir şekilde duvar ya da döşeme kırılması yaşamazsınız. Tespitlerde uygulanan yöntemler arasında olan sesli ve görüntülü izleme cihazları sizin için en uygun ve kullanışlı cihazlardır. Su kaçağı problemi için geliştirilmiş olan bu cihazlar her türlü mekan ve ortamda kullanılabilir. Kullanım yöntemleri de uzman ellerde olduğu sürece oldukça basit bir hal alır. Sızıntının kontrolü bu cihazların iyi bir şekilde kalibre edilmesi ile rahat bir hal alır.

Su Borusu Çatlak Problemi

su-kacagi-tespitiYıllar geçtikçe apartman , hastane, okul gibi toplu yaşam alanlarında su kaçağı problemi yaşanabilir. Bu problemin yaşanmasından çok nasıl çözüleceği önemlidir. Çözüm yöntemleri arasında en gözde yöntem ses dalgaları ile ve ultrasonik gözlem cihazları ile yapılmasıdır. Gözlem yapılan bu cihazlarla kolaylıkla problemleriniz çözülür. Çözüm sırasında ise hiçbir şekilde duvar ya da fayanslarınıza zarar gelmez bu da sizin ek bir maliyete girmenizi engeller. Yeni sistemlerle bu tip kazı ve boru çıkarma yöntemleri kullanılmamaktadır. Boru sızıntıları ve çatlakları kolaylıkla çözülebilir. Çözüm arayacak hale gelmeniz için duvar içine gömülü boruların çatlaması gerekir. Bu çatlak boru problemleri yılların verdiği boru yıpranmaları sebebiyle gerçekleşir. Bu sıkıntılar zaman içinde kontrol edilemez bir hal aldığında uzman su tesisatçıları sizin için en iyi yöntemleri sunar. Sunulacak yöntemler arasında olan ses yardımı ile su kaçağı bulma en gözde yöntemler arasındadır. Bu yöntem özel bir cihaz yardımı ile şüpheli olan su sızıntısı bölgesinin kontrolü yapılarak bulunur. Çok küçük sesleri büyülterek özel kulaklığı sayesinde teknisyenin duyması sağlanır. Elektronik cihazların geliştiği bu dönemde su sızıntısı bulma yöntemlerinde de gelişmiş cihazlar kullanılır. Bu cihazlar yurt dışından ithal edilerek kullanıma alınır ve çok az su tesisatçı tarafından kullanılır. Bu nedenle özel olarak bu işi yapan su sızıntısı problemleri çözümü için üstün yetenekli ve konu hakkında eğitim alan kişiler gerekli yardımı size gösterir. Yapılan bu yardım sizin ve ailenizin bu sıkıntıyı tekrar çekmemesi için önem arz eder.

Su Tesisatı Sızdırmazlık Testi

su-kacagi-tespitiYeni teknolojide yapılan su borusu döşemelerinde plastik borular kullanılır. Eğer sizde su tesisatı sıkıntısı çekmek istemiyorsanız kaliteli ve uzun ömürlü tesisat borularını kullanmalısınız. Bu sayede evinizin içinde bulunan bir çok yatırım sonucu elde ettiğiniz sistemler bozulabilir. Markalı ve standart sahibi borular kullandığınız takdirde bu tip problemlerle karşılaşmazsınız. Ancak bazı zamanlarda bu tarz kaliteli boruların kullanılması yeterli değildir. Öncelikle böyle bir iş yapacaksanız kaliteli ve işi bilen tesisatçı elemanlar ile yanlarında bulunan ustalardan yardım almanız yararınıza olur. Bu işleri bilen ustalar su borusu döşeme işinde plastik boruların birbirine kaynatılması sırasında kaynak sıcaklığına dikkat eder. Bu sıcaklığa dikkat edilmediği takdirde boru cidarlarında incelik sonucu su kaçağı meydana gelir. Bu sorun fark edilmediği takdirde zamanla buralarda oluşan su basıncı sebebiyle su sızıntısı ve su kaçağı tespit edilir. Fark edilmesi oldukça zor ve zamana bağlı olan bu problemin çözümü oldukça basit olmasına rağmen eğer borular duvar ya da fayans içine döşenmişse bu durum oldukça yüksek maliyetli olur. Küçük bir hata sonucu oluşan su sızıntısı ve boru su çatlağı problemi büyük masraflara yol açar. Bu tip sorunla karşılaşılmak istenmiyorsa önceden de dediğimiz gibi iyi kalitede plastik boru ve su tesisatçısı bulunup bu işi yaptırmak gerekir. İyi su tesisatçısı işini bitirdikten sonra gerekli kontrolleri yaparak işinin doğruluğundan emin olur. Bu emin olma işini yapacağı testlerle pekiştirir. Bu testler arasında en çok kullanılan yöntem özellikle apartman içlerinde kullanılan su basıncının 1,5 -2 katı basınçla yaptığı sisteme su vermektir. Verilen bu su yıllar geçtikçe başınıza gelecek problemi kısa zamanda karşınıza çıkarır. Sızdırmazlık testi diye adlandırılan bu yöntem oldukça kolay ve yapılabilirliği yüksek olan bir yöntemdir. Bu testin yapılma zamanı üç gün ile dört gün arasında değişmekle birlikte biraz daha fazla yapılması daha iyidir. Bu sayede yıllar sonra karşınıza çıkan problemlerle kısa zamanda tanışırsınız. Eğer bu test sonuçları uygun olmazsa ne yapılırsa yapılsın su sızıntısı problemi engellenemiyorsa yüksek basınç kaynaklı olduğuna karar verilir. Bu basınç engelllenmezse büyük problemlerin habercisidir. Su basınç azaltıcı cihazlar sistem girişlerine monte edilir ve değişkenlik azaltılmış olur. Bu test sırasında kullanılan su renkli bir sıvı olarak da kullanılabilir.bu test sonucu tahribatsız sızdırmazlık yöntemi olarak da bilinir. Ayrıca bazı su tesisatçıları boru  içine yanıcı olmayan ve herhangi bir zarar teşkil etmeyen gazlar ile de sızdırmazlık testi yapabilirler. Bu basınç sahibi gaz boruların içinde belirli bir süre gezdirilir gezdirilme sırasında boruların içinde gaz kaçağı bulunduysa bu büyük problem sorun olacağının habercisidir. Ayrıca ultrasonik  sızdırmazlık testi yapılarak da su kaçağı öngörülebilir.

Pis Su Kaçağı Sorunları

Pis su boruları uygun eğimde ve teknik olarak uygun şekilde yapılmazsa büyük sorunlara yol açabilirler. Bu sorunlar arasında altınızda bulunan dairenin tavan kısmına sızıntı olarak görülen büyük problem karşınıza çıkabilir. Su sızıntısı problemi belirtileri olarak tavan kısmında sarartı ve kararma belirtileri arasındadır. Ayrıca banyo ve tuvalet duvarlarında oluşan kabarmalar bu kaçağın habercisi olabilir. Bu tip problemlerle karşılaşmışsanız su kaçağı tespiti yapan firmalar sizin yardımcınız olacaktır. Bunlar tahribatsız olarak sızıntı olan bölgenin noktasal tespitini yapar ve gerektiği kadar bölümü kırarak sizin daha az maliyete girmenizi sağlar. Piyasa içinde oldukça cüzi miktarlara çalışan bu iş yerleri sizin ve ailenizin en iyi şekilde bu işten kurtulmasına vesile olur.

Leave A Comment