Yandex.Metrica

Su Sızıntılarını Ne Önler

 

su-sizintilarini-ne-onler

Banyodaki Su Sızıntılarını Ne Önler

Evde veya iş yerlerinde tesisat sistemindeki boruların çatlaması ve su sızıntısı meydana gelmesi ile su sızıntılarını ne önler sorusunun cevabını aramaya başlarız. Önleme konusunda yapılabilecek birkaç işlem bulunur ancak su sızmaya başlamışsa bu dakikadan itibaren yapılacak pek bir şey kalmamış demektir. Borulardaki çatlaklar genellikle tavanda, duvarlarda veya döşemelerin altında rutubetlenmeler ve su damlamaları ile kendisini belli eder. Ancak çatlak bölge rutubetlenmenin olduğu bölgede olmayabilir. Borunun banyo kısmında çatlama meydana gelmişse buradan sızan sular betondaki boşluklar nedeniyle salondaki döşemelerin altından gün yüzüne çıkabilir. Tespit işlemi bu yüzden çok önemlidir. Bizim yapabileceğimiz şey sadece tesisat sisteminde su sızıntısı olduğunu anlamışsak, su damlayan yerlerin altına suyun yerlere damlamaması için leğen vb. şeyler koymaktır. En kısa süre içinde kullandığı malzemelerin sağlamlığı ve yaptığı işin kalıcı olduğu konusunda garanti verebilen isim yapmış bir tesisat firmasına başvurmalıyız. Su kaçakları dışarıdan çıplak gözle bakmakla anlaşılabilecek durumlar değildir. Su sızıntılarını ne önler sorusunun cevabı, teknolojik aletlere sahip ekipler tarafından aranmalıdır.

su-sizintilarini-ne-onler

Bu cihazları kullanmak bilgi ve beceri gerektiren bir iştir. Yıllardır tesisat sektöründe bulunan uzman tesisat firmaları aletlerin kullanımı konusunda çalışanlarına eğitim vermektedir. Su sızıntılarını ne önler sorusunun cevabını arıyorsak profesyonel firmalara müracaat etmeliyiz. Aksi takdirde herhangi bir cihaz kullanmadan su sızıntı tespiti yapmaya kalkan bir tesisatçı ile anlaşırsınız ve evinizin duvarlarında büyük ölçüde yıkımlar yapılarak tespit işlemi gerçekleştirilir. Hem maddi açıdan hem de kullanılan zamanın çok uzun olması açısından dezavantajlı bir durumdur. Tespit işlemi için özel olarak geliştirilen akustik dinleme dedektörleri sayesinde tespit işlemi hiçbir yıkıma gerek kalmadan kısa süre içinde gerçekleştirilir. Su sızıntısını ne önler sorusuna cevap arıyorsak teknolojik aletlerden mutlaka faydalanmak gerekir. Bir tesisat sisteminde herhangi bir çatlak yok ise boruların çıkardığı sesler her yerde aynıdır. Çatlak olan bölgede ise bu ses değişiklik gösterir. İnsan kulağıyla algılanamayacak derecede çok alçak olan sesler hassas algılayıcı özelliğe sahip akustik dinleme dedektörü ile duyulabilir. Cihazın mikrofon kısmını duvara yapıştıran tesisat uzmanı, boruların hizasından itibaren bu şekilde dinleme yaparak bütün sistemi kontrol eder.

Tesisattaki Su Sızıntılarını Ne Önler

Dinleme yapılarak tespit edilemeyen durumlarda ise kamera sistemi ile boruların içinden görüntü alınarak su sızdıran bölge tespit edilmeye çalışılır. Tesisat sistemi döşenirken kullanılan boruların ve bağlantı aparatlarının sağlam malzemelerden yapılmış olması su sızıntılarını büyük ölçüde önleyebilir. Kullanılan malzemenin sağlamlığı kendisini 10 yıldan sonra belli etmeye başlar. Ancak 10 yıl sonra hatalı olduğunun anlaşılıp evimizde yıkımlar yapılmasındansa en başında malzemelerin sağlam olması kontrol edilmelidir. Plastik boruların ömrü demir borulara göre çok daha uzundur. Demir borular ilk başta daha sağlam gibi görünse de suyun etkisiyle kısa bir süre içinde paslanırlar. Paslanma sonucunda ek yerlerde aşınmalar meydana gelir. Eski yapılı binaların çoğunda tesisat sistemi demir borularla döşenmiştir. Su sızıntılarını ne önler konusunda alabileceğimiz önlemler çok kısıtlıdır. Borularda oluşan çatlaklar aşırı basınç sonucunda meydana gelebilir. Tesisat sistemini döşeyen ustanın boruları bağlarken çok fazla dirsek kullanması suyun yönünün çok fazla değişmesine neden olduğundan borularda fazla basınç meydana getirebilir. Sorunun nerede olduğunu tespit etmek ancak kameralı robotlar ve dinleme cihazları ile mümkündür. Tabi eğer duvarlarımızın boydan boya eşilmesini istemiyorsak. Bu yüzden teknolojik aletler kullanılarak yapılan tespit işlemlerinde az zararlı ve kalıcı çözümler üretilebilir.

Leave A Comment