Yandex.Metrica

Su Sızıntısı Tespiti

su-sizintisi-tespiti

Cihazla Su Sızıntısı Tespiti Bulma

Su sızıntı tespiti teknolojik gelişmelerin az olduğu dönemlerde, sorunlu binadaki duvarların büyük ölçüde yılması ve banyo fayanslarının kırılması ile ancak yapılabiliyordu. Teknolojinin hızla geliştiği şu zamanlarda ise artık bu kırma işlerine gerek kalmadan özel geliştirilmiş son model kameralı robotlar ve hassas dinleyiciler ile su sızıntı tespiti mümkün olan en kısa süre içinde yapılabiliyor. Su kaçıran bölgeyi tespit etmek, dışarıdan çıplak gözle hiçbir şekilde mümkün değildir. Bunu gerçekleştirmek için gelişmiş teknolojilere sahip yüksek çözünürlüklü kameralar gerekir. Borulardaki çatlaklar temiz su borularında olabileceği gibi tuvalet veya banyo gider borularında da meydana gelebilir. Eğer evdeki bütün su vanaları kapalıyken bile su sayacındaki gösterge ibresi dönmeye devam ediyor ise bunun nedeni çok büyük bir olasılıkla tesisat sistemindeki su sızmalarıdır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında en kısa sürede işinin ehli bir tesisat uzmanına müracaat edilmelidir. Su sızıntıları zamanında giderilmeyip, su sızıntı tespiti zamanında yapılmadığı takdirde bu küçük gibi görünen sorun ileride çok daha büyük zararlara sebep olabilir. Tesisat borularındaki çatlakların yan komşuda mı yoksa üst kat komşuda mı bulunduğunu anlamak güçtür.

su-sizintisi-tespiti

Çatlak olması durumunda alt kattaki evin tavanında aşırı derecede rutubetlenmeler olur. Zaten tesisat sisteminde su sızıntısının olduğu genellikle komşular tarafından fark ediliyor. Akustik dinleme yapma özelliğine sahip ses algılayıcı özel cihazlar ile su sızıntı tespiti kısa sürede yapılabilmektedir. Bu alet tesisat firmaları arasında oldukça yaygındır ancak hala eski yöntemlerle çatlak boruları tespit etmeye çalışan tesisatçıların sayısı da az sayılmaz. Karşılaştığınız sorun karşısında teknolojik aletleri kullanan firmaları seçmeniz bu yüzden çok önemlidir. Bu iş istismar edilmek için çok müsaittir. Tesisat sisteminde sorun bulmadığı halde rastgele bir yer gösterip burada çatlak var diyen dolandırıcılar gereksiz yere masraflar çıkartabilir. Hafif bir göz gezdirdikten sonra komple tesisat sisteminin değişmesi lazım diye yalan söyleyenler de var. Su sızıntı tespiti öyle iki dakikada anlaşılabilecek bir sorun değildir. Akustik dinleme cihazı sayesinde boruların çıkardığı sesleri ayrıntılı bir şekilde inceleyen uzman kişi bu sesler ile sorunlu bölgeyi tespit edebilir. Dinleme yapılarak tespit edilen çatlak bölge, sadece bu alanın yıkılması ile boruları değiştirilerek sorun giderilir.

Kırmadan  Cihazla Su Sızıntısı Tespiti

Borular değiştirildikten sonra onarım işleminin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için mutlaka yeniden bir dinleme işlemi yapılır. Sonradan yapılan dinleme işlemi kesin sonuç almak açısından çok önemlidir. Su sızıntısı yapan boruda çatlak olan kısım birden fazla bölgede olabiliyor. Eski yöntemler kullanılarak su sızıntı tespiti yapılacaksa birden fazla çatlak olduğunu anlamak için sızdıran borunun komple sökülüp kontrol edilmesi gerekir. Su sızması içme su borularında olduğu kadar gider su borularında da sıklıkla rastlanılır. Gider borularında meydana gelen su sızıntıları diğer borulara göre çok daha eziyetlidir. Borularda taşınan suyun pis olması ve boruların dairenin altından geçmesi nedeniyle alt katta bulunan evin tavanında bu pis sular damlalar halinde yere dökülür. Bu tip sızıntılarda tespit işlemi kameralı robotlar ile yapılır. Gider borusundan içeri gönderilen kamera küçük olduğu için rahatlıkla her yere girebilir. Borunun içinden aldığı görüntüleri bilgisayar ortamına aktaran kameralı robot tesisat uzmanının bu görüntüler sayesinde sorunlu bölgeyi noktasal olarak tespit etmesini sağlar. Tesisat görevlisi buradan aldığı bilgilerle yıkım işlemi yapıp yapmayacağına karar verir. Dinleme yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de sorun halledildikten sonra yeniden bir kamera görüntülemesi yapılır ve kontrol edilir.

 Su Sızıntısı Tespiti Nasıl Yapılır

Su sızıntısı tespiti işlemlerinden önce yapılması gereken meydana gelen sorunların en doğru şekilde bulunmasını sağlamak ve buna bağlı olarak en doğru onarımların yapılmasını sağlamak olmalıdır. Gider borularının özellikle pis su giderlerinin çok fazla derece de kullanılması ve özellikle bu kullanıma eklenen birçok kimyasal temizlik ürünleri boruların en başlıca düşmanları olmaktadır. Evinizin yada iş yerinizin temizliğinde kullanmış olduğunuz temizlik ürünleri siz yüzey temizliği yapıldığını sanırken aslında giderden dökmüş olduğunuz bütün bu sular zamanla boruların dayanıklılığın azalmasına ve eski kalitede ki varlığının bozulmasına neden olur. Suyla beraber atılan sert cisimlerin bu bölgelere çarpması ile oluşan çatlaklardan sızan suların bir müddet sonra artması su sızıntısı tespiti işlemlerine ihtiyaç duymanıza neden olacaktır. Bu konuda yapmanız gereken eski yöntemler yerine daha az işlem bedellerine yaptırabileceğiniz gelişen teknolojinin sunmuş olduğu teknolojik cihazlardan faydalanmak gerekmektedir. Bu cihazlar sayesinde meydana gelen sızıntıların en doğru noktalardan içeri sokulan cihazlar ile tespit edilmesi çok daha hızlı ve hiçbir hata payına yer verilmeden tamamen doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Belirlenen sızıntı bölgelerin bir daha aynı sorunlar tekrarlamaması ve uzun süreler sorunsuz bir giderlerinizi kullanmanız için su sızıntı tespiti işlemlerinde belirlenen bölgelerde kaynak yada boru değişimi en uygun çözümler belirlenerek ustaca bir sonuç alınması sağlanmaktadır. Hiçbir bölgeye zarar verilmeden yapılan bu işlemlerin eski işlemlere oranla en fazla tercih edilmesinde etkili olan bu neden ile her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Sizde su sızıntısı tespiti konusunda iyi bir firma arıyorsanız tam da doğru yerdesiniz.

Leave A Comment